Taşınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taşınmak hem zorlu hem de fazlası ile yorucu bir süreçtir ama en çok da dikkat edilmesi gerektiği halde işi eline yüzüne bulaştıran nakliyat firmaları yüzünden zorlaşır. Taşınma işini burnunuzdan getirerek sizi birçok konuda zarara uğratan bazı firmalar yüzünden bütün nakliyat firmalarına aynı gözle bakmaya başlarsınız. Tek parça eşya bile naklettirirken eliniz sürekli yüreğinizde olur ve işi layığı ile yapıp yapmayacakları konusunda endişeler taşırsınız. En az evden eve nakliyat kadar zor olan parça eşya taşımacılığında da benzer sorunlar yaşadığınız olmuştur. Taşınması gereken eşyanın kırılabilir cinsten olması işleri daha da zorlaştırabilir. Bazı firmalar hiçbir şekilde tek parça eşyaların sorumluluğunu almazken bazıları ise taşeron firmalar ile işi hallederek sorumluluğu üzerilerinden atmaya çalışırlar. Eşyanın yerine sapasağlam ulaşamaması kadar vaktinizi kaybetmenizde sorun olur çıkar. Karşınıza sürekli çıkan sorunlardan sıkıldığınız için yeni bir nakliye firması ile görüşme yapmak bile gözünüzde büyüyebilir. İşi kendi başınıza halletmek ise daha fazla masraf yada daha yorucu günler demek olabilir. Bu sebeple taşıma veya taşınma süreci tam bir kâbustur diyebiliriz.

Taşınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nakliyat ciddi anlamda dikkat isteyen bir iştir ve işi hakkı ile yapan firmalar elbette ki vardır. Güvenilirliğini kanıtlamış ve deneyimlerini açıkça belgeleyebilen kurumsal firmalar tercih ederek bu işin risklerini en aza indirmeniz mümkün olduğu gibi, daha fazla dikkat isteyen eşyalarınızı kendi elleriniz ile yeni adreslerine götürerek de yapabilirsiniz. Kırılacak eşyalar zaten bellidir ve taşınma süresinde ev sahibi tarafından özenle muhafaza edilerek yerleştirilebilir. Bu işlem içinizin çok daha rahat etmesini sağlayacaktır. Üstelik çok fazla vaktinizi de almayacaktır. Taşınırken dikkat edilmesi gerekenler bir kâğıda not edilerek taşınma planı oluşturulduktan sonra kâbus daha katlanır hale gelecek ve atacağınız adımları bildiğiniz sürece de işiniz kolaylaşacaktır. Örneğin ilk önce dolap içleri birer birer kolilenir ve düzenli bir şekilde kenara istif edilirse tutulan nakliyat firmasının işi de fazlasıyla kolaylaşacak sizin de aklınız onlarda kalmamış olacaktır. Ardından mutfaktaki kırılacak parçalar teker teker kırılmaz malzemeler ile sarılmalıdır ki taşıma sırasındaki sarsılmadan etkilenmesinler. Kolilerin sıkı bir şekilde kapatılması ise unutulmamalıdır. Tüm bunları sizin adınıza yapacak olan nakliyat firmasının başında bekleyerek dikkatli olmalarını sağlamak da aynı anlama gelmektedir. Fakat işi şansa bırakmadan kendim yaparım ve nakliyatımı da daha masrafsız hale getiririm diyorsanız çok dikkatli olmanızda fayda vardır. Çünkü nakliyat firmalarının malzemeleri daha sağlıklı ve dayanıklıdır. Üstelik bu işi profesyonel bir şekilde yapan firmaların büyük çoğunluğu, muhafaza etmek için kullandıkları malzemeleri sık sık yeniler ve işlerini sağlama alırlar. Sizde böylece verdiğiniz paraya acımamış olursunuz. Ayrıca sizin yerinize bu işi hakkı ile yerine getirecek bir firma ciddi anlamda yükünüzün hepsini omuzlayacaktır. Bu sebepten kalitesinden emin olduğunuz firmalarla anlaşırken ücret konusuna pek takılmamanız en akıllıca olandır. Hatta profesyonel bir şekilde çalışan nakliyat firmaları hemen hemen hepsi tek parça taşıtmak istediğiniz eşyanıza bile aynı muameleyi yaparlar. Özel araçlar ile taşınan tüm mallar sigortalıdır ve taşıma sonuna kadar da öyle kalır.

Nakliye sıkıntısı günümüz koşullarında eski zorlukları aşmış vaziyettedir. Müşteri ile işbirliği içerisinde çalışan deneyim sahibi firmalar sayesinde insanların bu derdine büyük ölçüde çözüm getirilmiştir. Sizin yapacağınız tek şey özel eşyalarınızın taşınmasını talep etmiyorsanız eğer onları uygun bir şekilde muhafaza etmektir. Aynı durum dolap içleri için de geçerlidir. Yerleşme sırasında tüm sorumluluğu üstlenen kurumsal nakliye firmaları eşyaların kurulum işlerini de sorunsuz bir şekilde halledeceği için size yeni adresinize güzelce yerleşmek kalacaktır. Yine bu süreçte de bir plan hazırlayarak nereden başlayıp nerede bitireceğinize karar verirseniz işiniz çok daha basit bir şekilde bitecektir.